5000 lat perfum

perfumy
Zapach domowy jest jednym z najważniejszych obszarów aranżacji wnętrz. Niezbędne wykończenie każdego pomieszczenia to świece zapachowe, dyfuzory z trzciny i wiele innych sposobów na perfumowanie domu. To wszystko stało się powszechne w ostatnich latach. Wzrost popytu na aranżację zapachową domu powstał w drugiej połowie XX wieku. Może to czasem sprawiać, że kontrolowany zapach pomieszczeń wydaje się stosunkowo nowym wynalazkiem. Uważa się jednak, że branża ta sięga ponad 5000 lat wstecz.

 

Historia zapachu domowego w starożytnych cywilizacjach

 

Zapach domowy i perfumy od dawna nie miały sobie równych, jednak jednym z pierwszych zarejestrowanych zapachów było perfumowanie powietrza zamiast ciała. Około 3000 pne egipscy kapłani stali się pierwszymi na świecie perfumiarzami, używając aromatycznych żywic, aby zamaskować zapach składanej ofiary. Starożytne perfumy i domowe zapachy często opisywane są jako mające duchowy związek. W owym czasie w Egipcie wierzono, że zapachy łączą ludzi z bogami. Uważano wtedy, że perfumy są potem boga słońca Ra. Starożytni Egipcjanie mieli także boga perfum, Nefertem, który był przedstawiony w nakryciu głowy z lilii wodnych. W tym czasie zapach był nie tylko zarezerwowany dla rytuałów. Palenie kadzideł było powszechną i codzienną praktyką w wielu domach.

Historia domowego zapachu pokazuje również koncepcję użycia zapachu, aby stworzyć równowagę między ciałem i duszą. Pierwotnie koncepcja pochodzi ze starożytnego Egiptu, z balsamami, olejkami i kadzidłami używanymi do uspokojenia umysłu i leczenia wielu dolegliwości. Były to prekursorskie praktyki aromaterapeutyczne, które znamy także dzisiaj. Pierwszym uznanym ekspertem od zapachów lub „nosem” na świecie był Tapputi-Belatikallim. Chemik z około 1200BC wykorzystał swoją wiedzę ekspercką do destylowania i filtrowania składników w celu wydobycia zapachów. Tapputi otrzymał tytuł nadzorcy pałacu królewskiego i stał się perfumiarzem rodziny królewskiej poprzez swoje kreacje zapachowe. Egipska miłość do zapachów podążyła za nimi w zaświaty. Faraonów i bogaczy chowano razem z pachnącymi olejami, które utrzymywały swoje zapachy aż do momentu otwarcia sarkofagów w czasach nowożytnych

Ekspansja cywilizacji z ogromnych podbojów Aleksandra Wielkiego do wzrostu Cesarstwa Rzymskiego sprawiła, że ​​szlaki handlowe zostały ustanowione z innymi regionami. Każdy z tych regionów ma swój własny, niepowtarzalny ‘zapach’. Przyprawy i kadzidełka z Chin i Indii, nowe rośliny z Afryki i nowe formy destylacji z parą wodną oraz pachnące szlachetne lasy z Bliskiego Wschodu zostały wykorzystane do opracowania i dostosowania zapachów w tych okresach.

 

Od średniowiecza

 

Średniowiecze w Europie odczuło zastój w zapachu, ponieważ kościół uznał je za frywolne. Reszta świata kontynuowała jednak swoją miłosną przygodę z wieloma kulturami, wykorzystując ją do namaszczania swoich ciał i perfumowania otoczenia wokół nich. W Chinach perfumy były wykorzystywane w wielu aspektach codziennego życia, w tym w papeteriach i tuszach. W tym samym czasie kraje arabskie kontynuowały swoje badania naukowe nad wydobyciem i uchwyceniem zapachu z nowych surowców.

Krucjaty z XI wieku zapoczątkowały renesans zapachów w średniowiecznej Europie. Rycerze wracali z butelkami wody różanej i nowymi technikami. W krajach najeżdżanych kradziono technologie i surowce potrzebne do produkcji perfum. Rozprzestrzenianie się plag w tym okresie doprowadziło do powstania teorii miazmy, która twierdziła, że ​​cząsteczki choroby są zawieszone w powietrzu, gdzie obecny był obrzydliwy zapach. Podobnie jak w greckiej praktyce używania zapachu do zwalczania chorób, w średniowiecznej Europie stało się normą noszenie przenośnych naczyń zapachowych, takich jak pomandery, do perfumowania powietrza wokół ciebie i zapobiegania infekcjom. Zapachy oparte na alkoholu, które znamy dzisiaj, zostały najpierw spopularyzowane w średniowiecznych Włoszech, gdzie 95% dowód silnie pachnącego, czystego płynu powstało z par destylacyjnych. Ta woda zwana aqua mirabilus (cudowna woda) doprowadziła do powstania płynnych perfum zastępując inne ich wariacje. Włochy stały się jednym z centrów przemysłu perfumeryjnego.