Christian Dior – historia marki

Christian Dior
„Szczęście jest sekretem całego piękna. Bez szczęścia nie ma piękna „.
Christian Dior

Pomyśl o domu mody Dior. Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi ci na myśl?

Czy to czerwone usta kobiety „zabójcy” z Dior Rouge, czy też to kultowe perfumy Dior Poison, a może to najnowszy szał – torba sportowa Diora?
Cokolwiek to jest, nie ulega wątpliwości, że Dior, z ponad 70-letnią historią, jest nie tylko marką, ale także instytucją tworzącą trendy, z rewolucyjnym i wielowymiarowym umysłem, za którym stoi – Christian Dior.

Jak więc kultowy dom mody dotarł tam, gdzie jest dzisiaj?

Christian przed Diorem

Jak można przypuszczać z ogromnego sukcesu i długiej historii domu mody, człowiek stojący za nim nie jest zwyczajny. Wbrew powszechnej opinii Christian Dior uwielbiał odosobnienie i izolację, unikając wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich.

Niezwykła historia Christiana rozpoczęła się w 1905 roku w typowym anglo-normańskim domu skąpanym w miękkim kolorze różowym i szarym w północnej Francji, w regionie Normandii. Pierwsze pięć lat życia spędził w odosobnionym miejscu, zanim przeprowadził się do Paryża w 1910 roku wraz z rodziną.

Dni spędzone w willi Granville były pełne radości i gier, często granych w pojedynkę, niemniej projektant nigdy nie przestał czerpać z nich inspiracji podczas swojej kariery w modzie. Wspomnienia domu, w którym dorastał i okolic, zostały włączone do jego sztuki poprzez kolory – szary i różowy, a także poprzez perfumy, które stworzył, ze swoim ulubionym zapachem lilii z doliny i róż. .

Poczucie stylu i piękna

Christian odziedziczył po matce poczucie stylu i piękna, a jego skłonność do sztuki sprawiła, że ​​otworzył swoją galerię sztuki w Paryżu, gdy tylko ukończył szkołę średnią ze wsparciem ojca. Jednak nie cieszył się zbytnio swoim nowym przedsięwzięciem, ponieważ zamknął galerię w 1929 roku. Nastąpił szereg zdarzeń niepożądanych, takich jak śmierć jego matki i upadek biznesu jego ojca.

W latach 1937-1946 Christian pracował dla dwóch domów mody – Piguet i Lucien Lelong, gdzie był głównym projektantem wzorów, wraz z Balmainem.
Monsieur Dior stwierdził później, że najważniejszą rzeczą, jakiej nauczył się od Piguet, jest to, że elegancja leży w prostocie.

Powstanie marki Dior

Christian Dior był skrajnie przesądnym człowiekiem, który naprawdę wiedział, że miał mieć triumfalny los. Często odwiedzał czytniki kart tarota i wierzył w sposoby projektowania życia człowieka.

W wieku 42 lat zdał sobie sprawę, jak słusznie był przez cały czas, kiedy czekał na swój skok w kierunku gwiazd. Jego talent nie pozostał niezauważony, a w końcu założył własny dom mody w 1946 roku, przy znacznej pomocy finansowej Marcela Boussaca (wówczas zamożnego przemysłowca).

Koniec roku 1946 to początek rewolucji mody z otwarciem domu mody Dior przy 30 Avenue Montaigne w Paryżu.

New Look

Od tego momentu aż do wiosny 1947 r. Dior wraz z najwyższej klasy szwaczkami i projektantami, wśród których był Pierre Cardin, pracował bez końca nad stworzeniem arcydzieła. W lutym 1947 r. Christian Dior zadebiutował swoją pierwszą kolekcją, nazwaną później przez Amerykanów nową nazwą „New Look”. Według Jeana-Luca Dufresne’a, kuratora w Muzeum Christiana Diora: „12 lutego 1947 roku to jedyna data, w której można prześledzić początek czystego, historycznego i estetycznego zjawiska społecznego”.

Nowoczesne projekty po II wojnie światowej

W tym czasie Francja wciąż stawała na nogi po wojnie, a na tkaninach panowała ciasna reguła, a kiedy Dior wprowadzał kobiety w spódnice do łydek, wywołał oburzenie wśród opinii publicznej. Kolekcja sylwetek przypominających osy, rozkwitające popiersia i długie spódnice miały rewolucyjny wpływ na modę kobiecą i ostro kontrastowały z pudełkowatymi sylwetkami okresu wojny, w którym zupełnie brakowało kobiecości. Podążając za ponurymi nastrojami, które opanowały Francję, kolekcja szybko stała się sławna na arenie międzynarodowej, pomagając Parisowi odzyskać nazwę stolicy mody.

Pierwsze perfumy Dior zostały poświęcone siostrze

Monsieur Dior miał ostry umysł biznesowy, dążąc do urozmaicenia oferty produktowej domu mody i dokończenia wizji kobiety od początku do końca. W 1948 roku, wciąż czerpiąc sukces z „pierwszego dziecka”, projektant uruchomił nowy dział perfum z perfumami Miss Dior, który był poświęcony jego siostrze-rebeliantce – Catherine Dior.

Dior odniósł sukces od samego początku, a kiedy słynny zapach Diorama pojawił się w 1949 roku, firma osiągnęła już zysk w wysokości około 13 milionów dolarów.

W 1953 r. Dom mody wykorzystał makijaż, wprowadzając kultową „Rouge Dior” – linię szminek o ośmiu odcieniach czerwieni pasujących do czerwonego koloru w jego kolekcjach sukni.

Christian Dior był niepowstrzymaną siłą i człowiekiem o wielu talentach, gdy kreował trendy w modzie, pisał książki i wykładał tysiące studentów na temat mody na paryskiej Sorbonie.

Śmierć kreatora

Zmarł w październiku 1957 r., Gdy był na wakacjach we Włoszech i był uwielbiany zarówno przez swoich przyjaciół, jak i pracowników, na jego pogrzebie były setki ludzi.

Dior po Christian

Czy wiesz, co mają ze sobą wspólnego Yves Saint Laurent, Gianfranco Ferre i John Galliano (poza tym, że wszyscy są świetnymi projektantami mody)? Wszyscy byli dyrektorami artystycznymi Diora w pewnym momencie po jego śmierci.

Yves Saint Laurent rozpoczął karierę u Diora, gdy mianowano go dyrektorem artystycznym zaraz po śmierci projektanta. Później zastąpił go utalentowany Marc Bohan, który wprowadził kolekcję Slim Look, definiując nowy rozdział marki poprzez smukłą sylwetkę, która była nowoczesnym podejściem do oryginalnego kształtu kwiatów.

W latach po śmierci firma Dior zmienia kilku dyrektorów artystycznych, ale nigdy nie przestaje imponować swoim innowacyjnym podejściem i wysokiej jakości strojami, noszonymi przez szereg popularnych ludzi, takich jak księżniczka Grace, Evita Peron, Elizabeth Taylor, Madonna i inni .

Ponad 70 lat istnienia domu mody

Przez ponad 70 lat istnienia dom mody Dior potrafił dostosować się do zmian społecznych i pozostać aktualnym, wybierając najwybitniejszych projektantów mody jako swoich kreatywnych reżyserów, z których każdy pozostawił niezapomniany ślad w historii Diora.

Na koniec w słowach Diora: „Jest mnie, ten intymny mężczyzna, to dziecko, ten Proustian, ten artysta, a potem jest nim – Christian Dior – projektant mody, który mnie zabił.”

Sklep internetowy www.e-perfumy.sklep.pl poleca perfumy męskie i damskie Dior