Czy ziarna kawy mogą usunąć zmęczenia nosa?

perfumy
Czy zauważyłeś kiedyś, że wszystkie perfumy pachną tak samo przy półce z perfumami? Nie, nie ma problemu. Zdarza się to każdemu z nas i faktycznie ma swoją nazwę. Nazywa się to „dyskomfortem nosa”.

Przemysł perfumeryjny zna ten „objaw”. Nadmierne spryskiwanie w perfumerii często osłabi receptory w nosie. To sprawia, że ​​prawie niemożliwe jest odróżnienie jednych perfum od drugich. Tak więc w pobliżu jest wiele sklepów z perfumami z tonami ziaren kawy. Personel często umieszcza je w małym kubku obok testera perfum.

Być może zastanawiasz się: „Co jest w ziarnach kawy i środkach aromatyzujących?” Cóż, tak naprawdę nic. Jednak niektórzy eksperci uważają, że ziarna kawy mogą „oczyścić” receptory w ludzkim nosie, aby odróżnić jeden zapach od drugiego. Jednym z takich ekspertów jest Noam Sobel, amerykański neurobiolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

„Zapach kawy wśród próbek perfum faktycznie działa przeciwko zapachowi bezzapachowego powietrza” – mówi Sobel po przeprowadzeniu badań nad wpływem ziaren kawy na zapach. „Nawet po powąchaniu kawy intensywność zapachu perfum pozostała taka sama dla każdej próbki, ponieważ powietrze między próbkami osłabło, ale po powąchaniu kawy i powietrza. Zapach perfum był podobny.

Mimo konkluzji Sobla niektórzy zdecydowanie mu się sprzeciwiają. Jednym z nich jest Avery Gilbert, psycholog sensoryczny. Skomentował wpływ ziaren kawy na nos w badaniu zatytułowanym Motor and Perceptual Skills przeprowadzonym przez psychologa Alexisa Grosofsky’ego.

Podczas badania Gilbert stwierdził, że każdy uczestnik wąchał inny zapach i oceniał radość, siłę i męskość/kobiecość. Następnie powąchałem ziarna kawy, plasterki cytryny i pojemnik z powietrzem, aby ustalić, czy te produkty mogą działać jako środek do mycia podniebienia.

Według Gilberta badania wykazały, że zapach ziaren kawy jest mniej skuteczny w czyszczeniu przewodów nosowych niż plasterki cytryny czy normalne powietrze.

„Sprzedawcy perfum mogą chcieć przemyśleć praktykę dostarczania ziaren kawy swoim klientom” – powiedział Grosovsky w ankiecie.

Co sądzisz o wynikach tych dwóch badań? Jeśli ziarna kawy działają na Ciebie, wąchaj dalej!