Versace Eros – recenzja zapachu

Versace Eros
Versace Eros (zapach dla „bohatera”, mówi Donatella Versace) został wprowadzony na rynek zimą 2012 roku. Reklamy Erosa są zabawne (film jest przesadnie kiczowaty, a reklama jest drukowana, jak sądzę, „nieumyślnie” zabawna, z ciałem modela przekonfigurowanym przez Photoshopa, aby można było włożyć tam ogromną butelkę perfum (strefa brzuch-krocze-górne udo, pozostawiając absurdalnie wydłużone ciało). Pomijając reklamy, nie oczekiwałem wiele od tej mieszanki.

Eros zaczyna się aromatami waniliowo-miętowymi, przywodzącymi na myśl zapachy fryzjerskie (jakiś Jean Paul Gaultier Le Male ?). Ambroksan z goździkowym akcentem pojawia się obok ciężko pracującego, słodkiego i wyprażonego bobu tonka. Nuty bazowe utkane z cedru (wyczuwalne) i wetiwerowego mchu dębowego są dobrze połączone, tworząc standardowy akord drzewny. Na samym początku perfumy Versace Eros jawią się jako ciepły, a nie chłodny aromat, rześki lub świeży w tym sensie, do którego przywykliśmy w męskich kompozycjach głównego nurtu / projektantów.
perfumy Versace Eros
Nosząc Erosa pomyślałem: „Nie świetnie, ale nie okropnie. Tak sobie.” Ale musiałem poczekać tylko około 15 minut na pojawienie się prawdziwego charakteru Erosa… a ten facet nie jest „bohaterem”, ale oszustem (i tanim do bólu). Pozostając na skórze, waniliowe esencje robią się zsiadłe, a jego ambroksan kwaśnieje i eksploduje na skórze (krzycząc odejdź!) I wyłania się „czysta/świeża” nuta przypominająca Axe, która w połączeniu z orientalno-drzewnymi elementami przyprawia mnie o mdłości. Jestem pewien, że w perfumach Versace Eros nie ma ani jednego naturalnego składnika… ani nawet drogich materiałów stworzonych przez człowieka.
Versace Eros
Często zastanawiam się, jak będą pachnieć perfumy, jeśli UE/IFRA nadal będzie działać i usunie wszystkie materiały z zapachów, które powodują reakcję alergiczną nawet u kilku osób na Ziemi. Jeśli hiper-sztuczny Eros jest przykładem zapachu, którego powinniśmy oczekiwać od takich zasad, przepisów i ograniczeń, przestanę kupować perfumy i wydam pieniądze na kwiaty w kwiaciarni i w moim ogrodzie. Versace Eros jest dostępny w 30, 50, 100 i 200 ml Eau de Toilette oraz w odpowiednich produktach do pielęgnacji (żel pod prysznic, dezodorant, balsam po goleniu). Od 2020 roku jest też oferowany w stężeniu wody perfumowanej.

Zapach został opracowany przez perfumiarza Aureliena Guicharda; nutami serca są mięta, cytryna, zielone jabłko. W sercu pulsuje fasolka tonka, geranium i ambroksan, baza zaś jest bogata w wanilię madagaskarską, wetiwer, mech dębowy i cedr. Całość ma charakter aromatyczno-paprociowy ze sporą ilością wanilii i nadaje się do noszenia zarówno na dzień jak na wieczór.